Skip to main content

FME AR – praktické využití rozšířené reality

By 12 června, 201927 června, 2019FME, Mobilní
9-2019-06-19-fme_augumented_reality_globema

Každý, kdo je alespoň trochu fanouškem sci-fi filmů, se s konceptem rozšířené reality (AR) určitě několikrát setkal. Ať už mluvíme o uživatelském rozhraní ovládaném gesty ve filmu „Minority Report“holografickém obraze Iron Man nebo o obchodech v „Back to the Future“, kde byla použita myšlenka AR. Tyto scény vypadají futuristicky a nedosažitelně, ale co když už to tak není?

Rozšířená realita vs. virtuální realita

Tyto termíny se často zaměňují, takže si je vyjasníme. Jako první použil pojem rozšířená realita v roce 1990 výzkumný pracovník firmy Boeing Tom Caudell, když popisoval digitální display používaný leteckými elektrotechniky, kteří překrývali virtuální grafiku přes pohled pilota. Jak se to liší od virtuální reality? Rozšířená realita je kombinace navrstvené grafiky, zvuku a dalších smyslových vylepšení s reálným prostředím, které je zobrazováno v reálném čase. Zatímco virtuální realita může být definována jako zcela samostatná realita, která klame jeden nebo více našich smyslů, aby uvěřily, že je skutečná.

Co je to FME AR?

FME Augmented Reality je aplikace dostupná pro mobilní zařízení (Android i iOS). Nejen, že nám přináší budoucnost, o které jsme snili, když jsme byli mladší, ale také přináší praktické využití. Aplikace v podstatě přidává informace do pohledu na reálný svět, což umožňuje zobrazení a interakci s 3D modely v reálném prostředí. FME AR je protiklad virtuální realitě, která vytváří zcela umělé prostředí.

Klasika, která nebyla nikdy přesnější

Praktická hodnota

Jeden z hlavních příkladů praktického využití FME AR je vizualizace modelů budov ve 3D. Řekněme, že architekt chce prezentovat svůj projekt zákazníkovi. Když mu ho ukáže přímo na místě, kde má být objekt postaven, udělá tím obrovský dojem!

Od starého nudného CAD plánu…

9-2019-06-19-fme_ar2

… ke komplexnímu 3D modelu v reálném prostředí!

9-2019-06-12-FMEAR-3

Další příklad: developer plánuje investici do lukrativní čtvrti. S FME AR odprezentuje nejen plánovanou podobu, ale bude to i skvělý způsob pro oslovení potenciálních kupců.

Teď si představte tuto situaci: technik telekomunikací, který natočí svůj telefon na silnici a vidí každou část podzemní infrastruktury: potrubí, kabely i elektrické komponenty. Jeho práce bude jistě snazší, což podpoří plánované údržby a rozvoj sítě. Jak je vidět na obrázku níže, každé potrubí by bylo plně interaktivní a zobrazovalo by přesně vrstvu, kterou bychom potřebovali.

9-2019-06-21-FMEAR

Jak vidíte, možnosti jsou téměř nekonečné a FME AR se stále vyvíjí. Pokud chcete vědět, jak může FME podpořit vaše podnikání, rádi Vám poradíme.

Ozvěte se nám!

Chcete-li získat více informací o FME AR, můžete si projít blog Safe Software tady a tady.