Skip to main content

Globema obnovuje svůj prestižní status výzkumného a vývojového centra!

By 10 září, 202320 září, 2023Výzkum & Vývoj
vyzkum-a-vyvoj

Již pojedenácté jsme získali prestižní status výzkumného a vývojového centra, který každoročně uděluje Ministerstvo rozvoje, práce a technologií. V Polsku se tímto oceněním může pochlubit téměř 60 společností.

Statut výzkumného a vývojového centra je udělován společnostem, které investují do výzkumu a vývoje a z těchto činností čerpají zisk. Společnost s tímto titulem poskytuje technickou a vědeckou podporu specifickým odvětvím a specializacím, jako je energetika nebo IT a strojírenství. V současné době má v Polsku status výzkumného a vývojového centra 58 společností.

Globema se rovněž podílí na výzkumných a vývojových projektech, které jsou částečně financovány z fondů Evropské unie. Výsledkem této práce je řada řešení, např:

  • Model digitálních aktiv pro telekomunikační a další společnosti, které mají ve svých aktivech sítě, jako součást projektu GlobIQ,
  • Řešení 4RES pro předpověď výroby energie z obnovitelných zdrojů v rámci projektu PROGO,
  • Inteligentní systém pro rekonfiguraci sítí nízkého napětí v rámci projektu ESRS,
  • Systém pro sledování technického stavu kabelových vedení v rámci projektu SORAL,
  • Systém pro optimalizaci elektrické sítě v rámci projektu ElGrid
  • Systém LOBSTER – pro podporu energetuického managementu v lokálních vyrovnávacích oblastech.

Od výzkumného a vývojového projektu ke komerčnímu řešení

Zvláštní pozornost si zaslouží dvě řešení vyvinutá v rámci projektů výzkumu a vývoje:

Řešení iDoc, které využívá algoritmy umělé inteligence ke čtení dat z dokumentů. Bylo implementováno ve společnosti Stoen Operator a umožnilo jí zkrátit čas potřebný k zadávání informací z papírové dokumentace do firemní databáze o 60 % a také lépe využít čas svých zaměstnanců.

globiq-ilustrace

Více informací o této spolupráci si můžete přečíst v článku: Stoen Operator inwestuje w cyfrowe innowacje dla rozwoju energetyki [v polštině] a v případové studii na našich webových stránkách:

Přečtěte si případovou studii iDoc

Druhým řešením je systém SORAL, který slouží k včasné detekci poruch napájecích kabelů.

Systém SORAL je výsledkem spolupráce společností Globema a Energa Operator a je uváděn na trh v první zmiňované společnosti.

network-ilustrace

Více informací o tomto tématu najdete v článku: Energetycy będą „widzieć” stan kabli ułożonych pod ziemią – ENERGA-OPERATOR SA  [v polštině]. Pokud se chcete o společnosti SORAL dozvědět více, navštivte webové stránky řešení:

Zjistěte více o systému SORAL

Zaujal vás tento článek? Přečtěte si o dalších projektech výzkumu a vývoje v Globemě.