Skip to main content

Od bodových a plošných předpovědí až po předpovědi na 10 dní. Systém 4RES pro předpověď výroby energie z OZE

By 6 dubna, 20239 května, 2023Energetika, Výzkum & Vývoj
OZE

Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celosvětové výrobě energie neustále roste. Stejně tak roste počet a rozmanitost zákazníků, kteří používají náš nástroj 4RES pro předpovídání výroby energie z obnovitelných zdrojů.

4RES je prognostický systém, který vyvíjíme již téměř 10 let. Vyvinul se od bodových předpovědí pro určené lokality větrných farem až po plošné předpovědi průmyslových fotovoltaických instalací. Kromě toho nyní poskytuje také prognózy výroby na základě instalací pro spotřebitele a jejich dopadu na rozvodnou síť.

Nové modely předpovědí pro vyšší přesnost předpovědí

Naše systematická spolupráce se zákazníky přinesla v poslední době do systému 4RES několik nových funkcí, které zvyšují jeho atraktivitu a konkurenceschopnost.

Před dvěma sezónami jsme spustili nový předpovědní model podporující sněžení a akumulaci a mizení sněhové pokrývky na fotovoltaických panelech. Tento model výrazně zlepšil přesnost předpovědi tím, že v období srážek snížil chyby v průměru o 25 %.

Naše předpovědi podporují různé konstrukce solárních farem, takže jsme zavedli podporu pro instalace se solárními traséry a nestandardní orientací panelů (např. orientované ve směru východ-západ). Kromě toho naše předpovědi zohledňují také bifaciální implementaci fotovoltaických článků. Jedním z příkladů je realizace, která zahrnuje oboustrannou výrobu energie z odraženého nebo rozptýleného světla.

Modely pro tato řešení jsou založeny především na strojovém učení a v současné době jsou ve fázi testování.

ilustrace fotovoltaických panelů

4RES API

Systém 4RES byl také rozšířen o rozhraní API, které našim zákazníkům umožňuje…

  • korigovat skutečný výkon zapojený do výroby energie v určitém čase a vyplývající z oprav, generálních oprav nebo odstávek sekcí výrobních jednotek,
  • upravit výrobu v případě omezení systému
  • provést změny v instalovaném výkonu zdroje nebo přidat nový zdroj.
grafika oze

D+9 předpovědi

Naše standardní předpovědi výroby na následující den se nazývají předpovědi D+1. Naši zákazníci je používají především pro účely obchodování s energií. Kromě toho začínáme poskytovat předpovědi ve střednědobém horizontu, tedy na 10 dní dopředu – takzvané předpovědi D+9. Jejich příjemci jsou provozovatelé distribučních soustav a provozovatelé přenosových soustav, kteří je využívají k plánování provozu národní energetické soustavy.

Každý typ předpovědi je vytvářen na základě různých meteorologických modelů. Často se používá více modelů s různými váhami, aby se dosáhlo co nejmenších chyb.

Zkoumáme také aktuální měření výroby, abychom mohli revidovat ultrakrátkodobé předpovědi pro vnitrodenní trh.

Zaujal vás tento článek a chcete se dozvědět více o předpovědi výroby z obnovitelných zdrojů?

Mohlo by vás zajímat…