Vývoj systému GIS a správa síťových aktiv ve společnosti dálkového vytápění

Zjistěte více o Enea Ciepło, společnosti, která používá DH.GIS již 20 let. Systém podporuje Enea v správě práce v terénu, vytápěcí síti a mnohem víc.

Úvod

V Białystoku uspokojuje systém dálkového vytápění asi 80 % potřeb města a některých objektů v okolí obce Juchnowiec Kościelny (Kleosin).

Podle zprávy z 1.1.2022 tepelná síť Enea Ciepło zahrnuje 280,15 km vysoko parametrové sítě ohřevu vody, 15,15 km parní sítě, 2065 uzlů pro ohřev vody a 5 parních uzlů. Délka sítě budované předizolovanou technologií se systematicky prodlužuje a na začátku roku 2022 činila 164 985 km. V roce 2021 dodala společnosř 3962 TJ tepla do bytových a komerčních objektů o celkové ploše 8796 m2 a kapacitě 41901 m3.

Teplo zásobující otopný systém Białystok se vyrábí ve třech hlavních zdrojích:

  • Teplárna a elektrárna Białystok
  • Teplárna „Zachód“
  • Zařízení na likvidaci komunálního odpadu (ZUOK)
  • Doplňkové dodávky ze záložních zdrojů.

Obsah:

Odvětví: Dálkové vytápění
Krajina: Polsko
Řešení / Služba: DH.GIS, GeoGrid, FME
Kategorie: Správa síťových objektů 

Enea Ciepło je součástí Enea Group, Polská energetická společnost. Působí v celém energetickém hodnotovém řetězci, od těžby uhlí po výrobu, distribuci a obchodování s elektrickou energií. Do roku 2017 byla Enea Ciepło známá jako Městská společnost zásobování teplem v Białystoku (MPEC Białystok). Její činnost pokrývá výrobu, rozvod a dodávku tepelné energie.

Výzvy

Na začátku 21. století si v MPEC Białystok uvědomili potřebu pro moderní přístup k správě sítí. Takový přístup vyžaduje spolehlivé zdroje a vědomosti o síťové infrastruktuře a událostech.

V roce 2022 se společnost rozhodla implementovat Geografický Informační Systém (GIS) pro dálkové vytápění. Takový systém zvýšil kvalitu síťových dat a urychlil přístup k informacím. Také umožnil společnosti vykonávat analýzy sítě, vybírat efektivnější vytápěcí parametry, rychleji reagovat na poruchy, a hlavně snížit náklady na údržbu sítě.

Řešení

Počáteční implementace (2003)

Po roce 2017 společnost získala další vědomosti o stávajícím implementovaném sytému pro správu sítě. Také vytvořila koncept funkčních požadavků. Na základě získaných informací a funkčních požadavků se společnost rozhodla zakoupit a implementovat řešení GE Smallworld a přidružené aplikace společnosti Globema.

Realizační tým Globemy stál před obrovskou výzvou, a to jak kvůli množství práce, tak i zdánlivě neřešitelným problémům.

Realizace jsme rozdělili do etap. Abychom zkrátili dobu zadávání geometrie sítě, technické infrastruktury a jejich provázanosti, nastavili jsme priority pro nahrávání objektových dat.

Tak postupně začala vznikat databáze systému DH.GIS

Ve stejném roce Globema rozšířila systém o další moduly DH.GIS:

  • Hlavní modul,
  • DH.GIS Kalkulace,
  • DH.GIS Správa výpadků,
  • DH.GIS Dispečer,
  • DH.GIS Webová a mobilní aplikace pro prohlížení dat.

Řešení doplnili nasledující nástroje:

  • SuperEdit pro kalibraci mapy
  • Produkty GE – SOM DGN a ODBC pro integraci a použití podkladových map.

Implemenetace zahrnovala:

  • získávání a ukládání externích dat,
  • správa zadávání průmyslových dat,
  • provádění integrací s jinými systémy,
  • přizpůsobení systému potřebám klienta.

Globema také začala poskytovat servisní služby po záruční době. Naše smlouva z roku 2010 zahrnovala služby správy systému i pravidelné vývojové práce.

Řešení – architektura systému

Původní architektura řešení, kterou jsme dodali MPEC a později rozšířili o další komponenty, byla navržena tak, aby poskytovala požadovanou efektivitu a dostupnost.

Srdcem řešení je Smallworld GIS s externími vektorovými mapami a různými dokumenty, které jsou součástí majetku společnosti.

Díky využití FME, platformy pro integraci a zpracování dat (také dodávané společností Globema), byla data shromážděna, extrahována a integrována na jednom místě. Zaměstnanci mohou tato data procházet a používat během různých obchodních procesů prostřednictvím webové aplikace DH.GIS, DH.GIS a také GeoGrid ve verzi pro mobilní zařízení.

Zpočátku byl pro přípravu manažerských analýz používán produkt Smallworld Spatial Intelligence (SI). Později byla nahrazena moderním řešením s názvem GeoSpatial Analysis (GSA).

Funkční vývoj systému v následujících letech

V následujících letech byl systém široce využíván a zlepšoval údržbu sítě a kvalitu služeb zákazníkům. Zároveň se objevily nové nápady a potřeby na rozšíření funkcionalit, což vyústilo v intenzivní práci MPEC Białystok společně s Globemou a dokončili jsme další projekty.

2007-2008

V letech 2007 až 2008 jsme přidali novou pozici dispečera a na základě zkušeností uživatelů systému jsme upravili datový model, styly zobrazení a další funkcionality. Provedli jsme také školení programování, která umožnila zaměstnancům MPEC vyvíjet systém samostatně. Naše další dohoda v roce 2011 zahrnovala aktualizaci systému na nejnovější verzi Smallworld 4.2 a jeho integraci s ERP systémem Egeria.

2012-2013

V roce 2012 byl produkt Spatial Intelligence společností GE ukončen a nahrazen modernějším nástrojem Geospatial Analysis (GSA).

V roce 2013 jsme implementovali modul DH.GIS Real Assets pro správu aktiv a dodali FME Desktop ve verzi Smallworld. Je to univerzální platforma pro integraci dat, která našemu klientovi umožnila čistit, převádět a načítat data z různých zdrojů do systému DH.GIS.

V roce 2013 jsme také implementovali vlastní software GeoGrid, který funguje jako služba SaaS. GeoGrid je používán terénními techniky. Umožňuje jim přístup k datům a geograficky umístěnému GIS modelu tepelné sítě.

2017-2018

V letech 2017 až 2018 jsme implementovali modul Kolize a podmínky technického připojení. Využívá se při opravách a nových investičních procesech pro řízení síťových tras ve vztahu k sítím jiných společností.

Výhody

Mezi nejdůležitější výhody implementace systému DH.GIS ve společnosti MPEC/Enea Ciepło, jak je popisuje náš zákazník, patří:

Podpora při řízení tepelné infrastruktury

  • pohodlný přístup ke spolehlivým technickým a provozním údajům o síti a dalších objektech. K datům může kdykoli přistupovat kterýkoli oprávněný zaměstnanec prostřednictvím aplikace GIS.Web/Net a Google/GeoGrid
  • organizovaná dokumentace a možnost propojení s objekty v databázi. To zjednodušuje vyřizování technické dokumentace a vydávání technických podmínek
  • efektivnější operace díky možnosti pracovat přímo s daty. Data jsou průběžně aktualizována a je snadné vytvářet zprávy a analýzy
  • možnost tisku plánů a map obsahujících data ze systému. Jsou užitečné pro exploatační a technické služby v jejich každodenní práci
  • vylepšené a standardizované zpracování reklamací
  • podpora zpracování reklamací souvisejících se soukromými pozemky a manipulačními poplatky za síťové infrastruktury patřící třetím stranám
  • zlepšený proces identifikace míst pro vybudování sítě a dodržování zákona

Podpora při údržbě a využívání sítě

  • podpora při udržování průběžného síťového provozu a také vytváření inventáře stavu síťových zařízení, vypínačů napájení objektů a výkonu zdroje tepla
  • možnost rychlé lokalizace síťových událostí, registrace výpadků a analýzy jejich příčin a následků
  • úspory související se snížením energetických a tepelných ztrát, možné díky rychlým spínačům a možnosti lokalizovat poruchy
  • omezené výpadky a související náklady

Podpora při plánování rozšíření a modernizace otopné soustavy

  • zkrácený proces plánování a navrhování díky obrazu prostorové sítě a informacím o nemovitostech a využití půdy
  • přesnější odhady nákladů a snížení rizika nabízení služeb v oblastech, kde chybí síťová aktiva

Způsob procházení dat a provádění obchodních analýz v prostorovém kontextu a také agregace dat z různých aplikací a systémů, a to i externích. To umožňuje našemu klientovi:

  • sdílení spolehlivých, konzistentních dat potřebných pro provádění analýz a inženýrských výpočtů, vyhledávání a vizualizace seznamů prvků infrastruktury podle aktuálních potřeb
  • efektivnější přípravu technických a marketingových analýz. Používají se k přijímání informovanějších rozhodnutí o vývoji a v různých plánech a zprávách, včetně zpráv požadovaných zákonem
  • efektivnější přípravu zpráv a statistik o výkonu síťové infrastruktury
  • podpora zákaznických služeb, např. zpracování hlášení o výpadku

Struktura, detaily a otevřenost systému umožňují:

  • integrovat systém DH.GIS s ostatními systémy a moduly ve společnosti
  • integrovat se systémem Termis, který monitoruje aktuální polohu západky
  • používat moduly poskytované společností Globema, jako jsou výpočty, správa výpadků, dispečer a reálná aktiva
  • společně s Globema implementovat moduly iniciované uživateli, jako jsou kolize a technické podmínky připojení
  • integrovat s dalšími aplikacemi, které jsou ve společnosti postaveny na základě dat pocházejících ze systému DH.GIS a telemetrických systémů – telemetrická mapa s bohatým obsahem

Závěr

Požádali jsme Bogumiłu Roszkowskou, zástupkyni ředitele oddělení technické analýzy a dokumentace ve společnosti Enea Ciepło, aby shrnula dlouhodobou spolupráci se společností Globema v oblasti implementace a rozvoje systému DH.GIS. Cituje slavného mistra bojových umění a herce Bruce Lee:

“Jediný způsob rozvoje je neustále zvyšovat laťku, jediným měřítkem úspěchu je úsilí, které vynakládáme na jeho dosažení.”

Během téměř 20 let používání systému DH.GIS se stal pro zaměstnance Enea Ciepło nezbytným každodenním nástrojem. K tomuto výsledku přispělo mnoho faktorů. Nejdůležitější je angažovanost a systematická spolupráce s Globemou, která zaručovala kontinuitu vývoje systému adekvátně vznikajícím obchodním výzvám a potřebám a také širokou škálu aplikací pro DH.GIS ve společnosti. Je to stále možné díky kreativitě svých uživatelů, kteří nacházejí nové oblasti pro použití modulů, jako je správa výpadků, výpočty, reálná aktiva a kolize, ale také další externí komponenty, jako je GSA a FME.

Některé příklady zahrnují použití GeoGrid pro podporu techniků v terénu, použití modulu Collisions pro podporu procesu koordinace různých investic a použití FME a GSA pro provádění různých manažerských analýz.

Systém je průběžně podporován, a to jak z hlediska údržby provozu, tak aktualizace na nové verze, administrace softwaru a dokončování vývojových prací.

Systém GIS je nejuniverzálnějším nástrojem pro zpracování prostorových dat a jeho vývoj je zcela na potřebách, invenci a spolupráci jeho uživatelů a konstruktérů/vývojářů.

Zjistěte více o úspěšných příbězích našich zákazníků

Netia

Smallworld ve společnosti Netia Řešení pro správu a evidenci sítě na roky

Zjistěte, jak Smallworld posledních 20 let pomáhá společnosti Netia s rozvojem sítě, správou infrastruktury a zaváděním špičkových služeb.

Smallworld GIS   |   Evidence a správa sítě   |   Telekomunikace

Polenergia

Evidence sítě podporuje růst společnosti Polenergia založený na fúzích a akvizicích

Přečtěte si, jak jsme standardizovali správu sítě u jednoho z největších distributorů energie v Polsku a uspořádali data o 30 oblastech pokrývajících 11 tisíc zákazníků.

EL.GIS / Smallworld   |   Evidence a správa sítě   |   Energetika

Naplánujte si schůzku, abyste dosáhli podobných výsledků ve vaší společnosti!